تصویر لوبسانگ رامپا در لباس قرمز.

تنفس و تمرین

تصویر لوبسانگ رامپا در لباس قرمز.
هرگز به انتقاد پاسخ نگویید زیرا انجام این کار موضع شما را ضعیف میکند

به خاطر شیوه زندگی امروزی، بسیاری فکر می کنند که رفتن به باشگاه ورزشی و یا دویدنهای شبانه دراطراف محلهشان ، تنها راه حل مناسب برای رسیدن به اندام مناسب میباشد. برای بهبود سلامتتان به باشگاه رفتن و دویدن نیازی نیست مگر اینکه قصد داشته باشید مبدل به یک ورزشکار شوید. پس فکر میکنید مردم در صدها یا هزاران سال پیش چگونه اندامشان را مناسب نگه میداشتند؟ یقیناً در زمان آنان باشگاه، تردمیل یا امثال اینها وجود نداشته است. مسلم است که سبک زندگی در زمانهای گذشته بیشتر از امروزه بر مبنای فعالیتهای فیزیکی بوده، اما این به این معنا نیست که تنها راه حل برای سالم ماندن، صرف ساعتها زمان در باشگاه و یا دویدن در اطراف محلهتان میباشد.

در جهان پر هیاهوی امروزی بسیاری افراد بیشتر طول روز خود را صرف نشستن میکنند که بخشی از کارشان است ، سپس به منزل رفته و به نشستن ادامه میدهند، این بار چسبیده به تلویزیون. بنابراین تعجب آور نیست که بسیاری افراد بدون دلیل از بیماریهایی رنج می برند که به وضوح خودشان باعثش هستند. بعلاوۀ رژیم غذایی نامناسب و عادتهایِ بد نوشیدن (منظور مشروبات الکلی میباشد)، مشکل تشدید می شود.

بنابراین جای هیچگونه تعجبی نیست که بسیاری از افراد، مبتلا به چاقی و دیگر بیماری های مدرن امروزی می شوند که هرگز (در گذشته) وجود نداشتهاند. اگر افراد تنها در خوردن و نوشیدنشان ملاحظه کنند ، سیگار کشیدن را ترک کنند و مواد مخدر تفریحی مصرف نکنند، همراه با پیاده رویهای تند و طولانی، زندگیشان بهبود مییابد. با ترکیب اینها با تنفس صحیح، کل سلامتیشان به طور چشمگیری و در مدت بسیار کوتاهی از زمان، بهبود خواهد یافت. و به این طریق تعداد بازدیدهای شما از پزشکتان ،برای کسانی از شما که به طور منظم به پزشک مراجعه میکنید، کاهش خواهد یافت. البته این برنامه، جایگزینی برای پزشک نیست.

در ابتدا قصد نداشتم این مطلب را بنویسم زیرا نگران بودم که افراد دست به تجربه کردن بزنند و وقتی بحث در مورد تنفس باشد این میتواند خطرناک باشد، خصوصاً وقتی هیچ آگاهی در مورد خطرات موجود نباشد. اگر می خواهید آنچه در این صفحه نوشته شده است را درک کنید، آزمایشی فراتر از تمرینات تنفسی که نوشته شده است انجام ندهید زیرا ممکن است به طور جدی به سلامتیتان آسیب برسانید. به شما هشدار داده شد!

آیا فکر می کنید تنفس امری ساده است؟ برای یک لحظه مکث کرده و در مورد آن فکر کنید. واقعاً در هنگام تنفس چه کاری انجام میدهید؟ به محض اینکه ریههایتان پر از هوا شد با عجله آنها را خالی میکنید تا جرعۀ بعدی هوا را بدون هیچ فکری ببلعید. چیزهای زیادی در تنفس هست، بسیار بیشتر از آنچه در نگاه اول به نظر میرسد. تنها با نفس کشیدن چیزهای بسیاری میتوان به دست آورد برای مثال: تنفس صحیح، افراد خبره را قادر می سازد که در ارتفاع هفده هزار فوت و یا بالاتر از سطح دریا برهنه برروی یخ نشسته، و گرم بمانند، چنان گرم که یخ، ذوب شده و فرد خبره به راحتی عرق میکند. مثالی دیگر: میتوان بدون هیچ مشکلی، بی سر و صدا و تحت کنترل، سریعتر از یک اسب درحال تاختن، بر روی زمین سُر خورد و به مقصد خود رسید. شناور شدن در هوا با یک الگوی تنفسی ویژه انجام میشود اگرچه این نمونه ممکن است کمی دور از ذهن برسد، ولی این طور نیست. این مثال ها بسیار واقعی و مبتنی برحقیقت هستند، اما در اینجا چگونگی آنها را توضیح نخواهیم داد. در حال حاضر به چیزهای بسیار ساده و بیخطر میپردازیم.

تنفس در واقع منبع زندگی است و ممکن است ذکر چند نکته در اینجا جالب باشد این نکات میتواند کسانی که به برخی از بیماریها، که احتمالاً از ایستادن های ثابت و طولانی مدت ایجاد شدهاند، را قادر می سازد که درد و رنج خود را از بین برده و یا کاهش دهند. می توان این کار را از طریق تنفس درست انجام داد، اما به یاد داشته باشید که فقط همانگونه که در این صفحه توصیه شده تنفس کنید، آزمایش کردن خطرناک است مگر اینکه یک استاد با صلاحیت شما را همراهی کند. آزمایش کورکورانه در واقع حماقت است.

قبل از اینکه بتوانیم کاری در مورد تنفس انجام دهیم، باید یک ریتم، یک واحد زمان، که نشان دهنده استنشاق طبیعی است داشته باشیم. ضربان قلب هر فرد استاندارد ریتمیک مناسب برای تنفس آن فرد خاص است.البته به ندرت کسی استاندارد ثابت دارد، اما مهم نیست. با قرار دادن انگشت خود بر روی نبضتان و شمارش سرعتش: یک، دو، سه، چهار، پنج و شش، شما می توانید ریتم تنفس عادی خود را پیدا کنید. ریتم را بصورتی پایدار در ناخودآگاه خود ثبت کنید به طوری که آن را ناخودآگاهانه بدانید و آنگونه که لازم نباشد در موردش فکر کنید.

مهم نیست که ریتمتان چیست ، مهم اینست که شما و ناخودآگاهتان به آن آگاه باشید،. تصور میکنیم که ریتمی متوسط دارید، که در آن وارد شدن هوا به مدت شش ضربان قلبتان است. این فقط ضرب نرمال روزمره است. سرعت تنفس را برای اهداف مختلف تغییرات زیادی خواهیم داد. اصلاً کار سختی نیست در واقع بسیارهم آسان است ودر حقیقت می تواند منجر به نتایج خیره کنندهای در بهبود سلامت شود.

تنفس از عملکردهای ضروری ماست. بدون نفس نمی توانییم وجود داشته باشیم، به نفس احتیاج است چون حاوی اکسیژن و گازهای دیگر برای فعال کردن مغز وادامه کارکرد آن است. اما شیوه تنفسی ما، ناهنجارترین راه استفاده از هوا است. برای کسب اطلاعات بیشتر حکمت باستان صفحه 133 و یا پزشکی از لهاسا صفحه 170را مطالعه کنید.

بسیاری افراد در هنگام رفتن به مصاحبه ، بسیار، بسیار مضطرب میشوند. کف دستانشان خیس می شود و احتمالاً زانوانشان به لرزه میافتد. هیچ نیازی نیست که کسی اینگونه باشد زیرا راه غلبه بر آن بسیار ساده است، این روشی است که شما میتوانید آن را هنگامیکه در اتاق انتظار (مثلاً در دندانپزشکی) نشستهاید انجام دهید. یک نفس عمیق از سوراخهای بینی خود بکشید، و آن نفس را برای ده ثانیه حبس کنید. سپس نفستان را به آرامی طوری که درتمام مدت کاملاً تحت کنترل شما باشد بیرون دهید. دو یا سه نفس معمولی بکشید و سپس مجدداً یک نفس عمیق بکشید طوری که پر کردن ریههایتان ده ثانیه طول بکشد. دوباره نفستان را حبس کنید و در مدت ده ثانیه آن را به آرامی خارج کنید. این کار را سه بار انجام دهید البته بدون اینکه کسی متوجه شما بشود، سپس متوجه خواهید شد که اطمینانتان را مجدداً کسب کردهاید. ضربانهای شدید قلبتان متوقث میشود و و شما با قدرت بیشتری احساس اعتماد به نفس خواهید کرد. وقتی از اتاق انتظار به محل مصاحبه میروید خود را تحت کنترل خواهید یافت. اگر احساس پریشانی یا اضطراب داشتید، وقتی که شخص مقابلتان در حال صحبت است، نفس عمیقی بکشید و آن را برای یک یا چند ثانیه در سینه حبس کنید.

این تمرین باعث تقویت اعتماد به نفس ضعیف شما یا ( تقویت نیروی شما) در هنگام بلند کردن باری سنگین میشود، آسانترین راه در هنگام بلند کردن اجسام سنگین این است که نفسی عمیق کشیده و آن را حبس کنید. هنگمی که عمل بلند کردن به پایان رسید، میتوانید نفستان را به آهستگی خارج کرده و به تنفس طبیعیتان ادامه دهید. بلند کردن اجسام در حالیکه نفستان حبس است کار بسیار سادهایست و ارزش امتحان کردن را دارد. بلند کردن جسمی نسبتاً سنگین را با ریههای پر از هوا امتحان کنید و تفاوتش را احساس کنید.

عصبانیت نیز با انجام نفسهای عمیق قابل کنترل میباشد با حبس نفس و به آ رامی خارج کردن آن. اگر به هر دلیلی احساس عصبانیت کردید ،چه محق باشید چه نه، فقط یک نفس عمیق بکشید و آن را برای چند ثانیه حبس کنید و سپس آن نفس را به آرامی بیرون دهید. سپس متوجه میشوید که احساساتتان تحت کنترل است و شما ارباب آن موقعیت میشوید. راه دادن به عصبانیت و آزردگی بسیار مضر است زیرا باعث ایجاد زخم معده و انواع دیگر ناراحتیها میشود. پس این تمرین را به خاطر داشته باشید نفسی عمیق بکشید حبسش کنید و سپس به آهستگی رهایش کنید.

شما میتوانید کلیه این تمرینات را با اطمینان خاطر انجام داده وبدانید که هیچگونه ضرری به شما وارد نمیکنند. اما به عنوان آخرین هشدار- همین تمرینات را انجام دهید و نه چیزی فراتر از اینها مگر زیر نظر و راهنمایی استادی با صلاحیت که البته تعداد آنها اندک میباشد. زیرا توصیه نادرست به تمرینات تنفسی میتواند باعث صدمات بسیاری شود.

برخی میگویند، و حتی تأکید میکنند که باید هنگام تمرین احساس سوختن (از فعالیت) دست دهد تا بتوان از آن تمرین فایده برد. این قطعاً حرف بیهودهایست. زیرا هنگامی که شما این حس سوختن را دارید این در حقیقت روش طبیعت است برای گفتن اینکه شما دارید کاری را بیش از حد انجام میدهید و باید آن را متوقف کنید.

همچنین برای اطلاعات بیشتر در مورد سلامتی، رژیمها و روزه را مطالعه کنید.